2021-11-18 08:24:19• hírek • Bede Emőke

Előzetesben a petei oltóközpontnál leleplezett csalási ügy gyanúsítottai

Harminc napos előzetes letartóztatás alá helyezte a Szatmár megyei törvényszék azt az öt főt, akiket a petei oltóközpontban kiállított hamis oltási igazolások ügyében vettek őrizetbe – derül ki a törvényszék honlapján elérhető adatokból.

Az ügy kapcsán a korrupcióellenes igazgatóság (DNA) szerdán közölte, hogy a gyanúba keveredett személyek közül a házkutatások nyomán öt főt vettek őrizetbe: az oltóközpontban dolgozó H. Daniela Ioana egészségügyi asszisztenst, valamint I. Marc és B. Horea adatrögzítőket, akiket kenőpénz elfogadása, okirathamisítás és informatikai csalás sorozatos elkövetésével gyanúsítanak, valamint rajtuk kívül a Bihar Megyei Közegészségügyi Igazgatóság alkalmazásában álló S. Voichita-Camelia egészségügyi asszisztenst és egy másik, beosztás nélküli személyt, akiket pedig ezen bűncselekményekben való bűnrészesség miatt fognak felelősségre vonni.


Ahogy arról a Szatmár.ro is beszámolt, H. Daniela és a két adatrögzítő 250 és 300 euró közötti összegért kínáltak oltási igazolást és uniós Covid-igazolványt olyanoknak, akik nem szerették volna megkapni a vakcinát. Az „ügyfelek” megbízható közvetítők révén léphettek kapcsolatba a gyanúsítottakkal, akik aztán a kapott pénzért cserébe az országos oltási adatbázisba bevezették az igazolás kiállításához szükséges személyes adatokat, és a rendszer által generált dokumentumot felhasználva az uniós Covid-igazolvány kiállítását is lehetővé tették.


Az ügyben gyűjtött bizonyítékok szerint két módszerrel dolgoztak. Az első esetben az „ügyfelek” személyesen keresték fel az oltási központot, ahol viszont csak papíron történt meg az immunizáció. A második esetben, mely egyébként sokkal gyakoribb volt, az érintettek meg sem kellett személyesen jelenniük, elég volt csupán az egyik közvetítőnek elküldeni egy mobilalkalmazáson keresztül a személyazonossági igazolványuk fotóját, majd ő eljuttatta azokat az oltóközpontban dolgozó H. Danielának és a két adatrögzítőnek.


A gyanúsítottak bevezették a szükséges adatokat a rendszerbe és kiállították a hamis oltási igazolást, melyet aztán visszaküldtek a közvetítőnek, aki végül a dokumentum átadásakor hajtotta be a kenőpénzt. A bűncselekményben közvetítői szerepet vállaló személyek aztán időről időre találkoztak az asszisztensnővel és a két adatrögzítővel, és átadták nekik a hamis oltási igazolások nyomán befolyt pénzösszegeket. Azt már mondanunk sem kell, hogy a közvetítők sem ingyen dolgoztak, a kenőpénz egy része az ő zsebükben maradt.


A hamis oltási igazolásokat a gyanúsítottak egyébként olyan váltások ideje alatt állították ki, amikor a személyzet többi tagja nem figyelt, vagy noha tudtak az illegális bizniszről, de nem foglalkoztak vele. A DNA ügyészei a kedden lefolytatott házkutatások során összesen 127.000 euróra, 75.000 lejre és 1.000 angol fontra bukkantak.


Az ügyben még mindig zajlik a bűnügyi nyomozás, és a DNA tájékoztatása szerint a most megnevezett gyanúsítottakon túl több személy ellen is vizsgálódnak.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: